Syttende mai er over, prinsesse Ingrid Alexandra i uniform, grunnlovens far, Anthony Blinken som presidentkandidat

lørdag 18. mai 2024

Femten grader klokka halv ni, og sol fra skyfri himmel.


Dagens program:

  • Ingen ting, og godt er det. Jeg sliter fortsatt med pusten. Lungelegen antydet et snev av emfysem, og jeg er sikker på at det er det jeg kjenner nå. Fra første juni har jeg ny fastlege. Jeg mener at jeg trenger en lege med et nytt syn på helsa mi.

Og syttende mai er over. For oss var det lunsj på Kafka med familien og grill hos Raymond, der mange var samlet rundt et felles bord i hagen. Raymond grillet, og vi spiste. Vi ble kjent med nye mennesker, blant andre sønnen til en kamerat av Roar, en morsom greie.


Og prinsesse Ingrid Alexandra

som stilte i militært antrekk på Slottets altan. Det likte jeg godt. Vi får håpe at hun fortsetter med sin militære utdannelse.

  • Jeg er ingen tilhenger av monarkiet, men når vi først har denne styreformen, er det hyggelig at hun gjør det mange av oss gjorde da vi var unge. Avtjene militærtjeneste. Jeg søkte meg den gangen inn i Sjømilitære Korps, men ble avvist på grunn av fargesvakheten min. Den gjorde at jeg ble stridende B og dermed uaktuell for marinen. Men som vernepliktig, ble jeg godkjent. Og det var bra.

Hvorfor ble grunnlovens far så upopulær?

Lytt om historien bak Christian Magnus Falsen, kalt grunnlovens far, men var han alene om den. Se det får du høre mer om i denne podcasten. Dessuten, hvorfor ble han så upopulær? Det får du også høre om i denne podcasten.

https://radio.nrk.no/podkast/historiske_kjendiser/sesong/1/l_51ccace3-ad90-4bf1-8cac-e3ad90bbf15e


Antony Blinken som amerikansk president.

Her har vi den amerikanske politikeren med videst internasjonalt syn. Rolig, behersket og med stor arbeidsevne. Og ikke minst, passende alder. Her har vi et svært godt emne til en ny amerikansk president. Men så kommer det an på hvilken posisjon han har blant amerikanere i USA.

USAs utenriksminister gratulerer Norge med nasjonaldagen (msn.com)


Tusenvis flykter fra Kharkiv, flykter fra angripende russiske soldater. Er det disse flyktningene som er Putins farlige nazister.

Tusenvis av sivile flykter fra russisk offensiv nordøst i Ukraina – Dagsavisen

NRK Svarer: Hvorfor snakker Putin så mye om nazisme? – NRK Urix – Utenriksnyheter og -dokumentarer

Forvellet rabarbra som vi skal fryse til vinterbruk.
Unknown's avatar

Om Terje Rønning

Jeg er mann, født 1947 på Nøtterøy, gift, to barn. Barneskoler: Skjerve skole på Nøtterøy, Sem skole og Linnestad skole i Ramnes. Realskole: Kjelle skole i Sem kommune. Andre skoler: Kontorlærlingeskolen i Tønsberg, Radioskole ved Tønsberg Navigasjonsskole. Stiftelsen Markedsføringsskolen i Oslo: Grunnkurs, fagkurs og studiekurs. Radiooffiser i Thor Dahl AS, salgskonsulent i Optura AS, distriktsjef i Union Mykpapir, markedssjef i Kristian Brekke AS Engros, daglig leder i Decorita Miljø og Renhold, salgssjef i Salgskontoret Horten AS, pensjonist fra 2011.
Dette innlegget ble publisert i Uncategorized. Bokmerk permalenken.

Legg inn en kommentar