Fredag 13. september 2019
Valget er over her hjemme,
men for dem som synes det er morsomt å følge med på slikt, er kampen mellom de demokratiske kandidatene til USAs presidentembete i full gang, og et av temaene i går kveld var helseforsikringer.
Tenke seg til
at diskusjonen om fellesskapets ansvar for den enkelte fortsatt er et tema der på den andre siden av Atlanterhavet. Mens de fleste landene i Europa har ordnet seg med lover og regler som skal beskytte hver enkelt av oss, fortsetter amerikanerne å diskutere hvorvidt fellesskapet skal ta vare på den enkelte innbygger. Enhver får være sin egen lykkes smed, tenker de vel. Det er viktigere at noen få kan bli enormt velstående, mens resten får klare seg som best de kan.
Jeg har mange ganger
tenkt over at det er litt merkelig at amerikanerne aldri har blitt skikkelig siviliserte. Det høres ut som om de fleste fortsatt mener at folk får klare seg selv som best de kan, og hvis de ikke gjør det, så får de heller gå til grunne.
Da følger det ganske naturlig
at de er opptatt av at det er en menneskerett å få leve med skytevåpenet klart til bruk, akkurat som i det gamle vesten der menneskenes forsvar helst dreide seg om hvem som kunne trekke skytevåpenet raskest.
Under debatten i går,
mellom de ti mest aktuelle demokratiske kandidatene, var det vel bare Beto O’Rourke fra Texas som tok til orde for å fjerne den almene muligheten til å kjøpe automatiske våpen som er laget for å drepe mennesker. Altså fortsatt selges disse våpnene til hvem som helst som har lyst til å drepe noe eller noen.