Lørdag 29.august 2026
Det er lørdag, og for tredje dag på rad er folk samlet på plassen foran det gule huset øverst i Carl Johans gaten. Fra dagen da vi fikk beskjed om at kongen var syk, alvorlig syk, så syk at de fleste ventet på at han skulle dø, har TV-sendingene dreiet som kong Harald og hans virke og hans taler. Blomster i haugevis ligger nå på Slottsplassen.
Dette er i Oslo, og sånn er det mange steder i landet. I Bergen legger folk blomster på Den Blå Stenen, og i Trondheim legger folk blomster ved Stiftsgården.
I dag holder vår nye konge tale klokken nitten. Den blir i hvert fall sendt på NRK. Men helgen er ikke over, og kong Harald er ennå ikke gravlagt.
Både NRK og TV2 konsentrerer seg om dødsfallet og den kommende kongen, og nesten alle andre nyheter ser ut til å ha blitt lagt på is.
