tirsdag 13. august 2024
Klokka er tjue over åtte. Jeg sitter og følger nyhetene på TV2 Nyhetskanalen og NRK. De viktigste er tog-innstillingene på Oslo S på grunn av jordfeil, noe som vi har hørt om mange ganger før. Hva som gjør at disse dukker opp, vet jeg ikke, men at de forårsaker problemer for de reisende, ja, det er bomsikkert.
Den norske krona.
At den norske kronasverdi har blitt så vinglete, må vel skape problemer for mange. Alt ville blitt løst med et EU-medlemsskap og overgang til euro. Tenker jeg.
Respekt.
Jeg føler at jeg stadig har mindre respekt for disse politikerne våre. De som styrer gjør det de sier at de skal gjøre, og den som vil inn i statsministerboligen sier at hun vil gjøre det bedre. Av de andre er det noen som er mest opptatt av å underholde, mens andre kjemper for å beholde plassene sine. Men hvem tenker på oss velgerne?
Debatt.
Jeg sitter og hører på en debatt mellom fire personer, en politiker, et regjeringsmedlem, en gründer som har flyttet til Sveits og en fiskeri-milliardær.
- Politikeren er fra venstre-siden og vil fortsette med fordelingen som den vi har. Og er opptatt av å være så nyttig at hun blir gjenvalgt.
- Regjeringsmedlemmet forsøker å balansere interessene til de alle fire, og er den som må tenke på alles interesser.
- Gründeren har bygget opp formuen sin i Norge og flyttet denne til Sveits for å slippe skattetrykket i Norge. Han ville nok drive landet vårt som en bedrift og tjene penger for eierne sine.
- Fiskeri-milliardæren snakker bare om «fakta er», akkurat som om han er den eneste som vet fakta. Han vet alt og vil gjerne betale skatt, men denne skal gå til bygda si.
Jeg for min del er sjeleglad for at slipper å ha gründere eller fiskeri-milliardærer som direktører i landet vårt, men jeg skulle gjerne sett dem som stortingsmedlemmer.
Minner:
Dagens bilder:
Turen gikk til biblioteket, og på veien, vet du hva jeg så, Inger Johanne?
Ja, du ser riktig. En Morris Marina. Det siste jeg gjorde uten snakke med deg, før vi giftet oss. Men vår Morris Marina var limegrønn, eller?


















