Jeg leter etter en av mine oldemødres slekt (20.april 2024)

Minner fra 2021:

I august 2021 var Inger Johanne og jeg med på en historisk vandretur på Freste. Jeg takker far og sønn, Jan Vidar og Erik Bjune for turen. Nå er jeg på leting etter min oldemors foreldre som het Rastad. Hva het de til fornavn og hvor bodde de? Vi tror de bodde i Fresteveien. Her er forresten noen bilder fra vandreturen som ble ledet av Jan Vidar og Erik.

Her bodde vi da jeg gikk i femte klasse på Linnestad skole
Gården vår sett fra en annen vinkel.
På denne låven lekte jeg med Lauritz
Inger Johanne og Erik Bjune
Unknown's avatar

Om Terje Rønning

Jeg er mann, født 1947 på Nøtterøy, gift, to barn. Barneskoler: Skjerve skole på Nøtterøy, Sem skole og Linnestad skole i Ramnes. Realskole: Kjelle skole i Sem kommune. Andre skoler: Kontorlærlingeskolen i Tønsberg, Radioskole ved Tønsberg Navigasjonsskole. Stiftelsen Markedsføringsskolen i Oslo: Grunnkurs, fagkurs og studiekurs. Radiooffiser i Thor Dahl AS, salgskonsulent i Optura AS, distriktsjef i Union Mykpapir, markedssjef i Kristian Brekke AS Engros, daglig leder i Decorita Miljø og Renhold, salgssjef i Salgskontoret Horten AS, pensjonist fra 2011.
Dette innlegget ble publisert i Slektshistorie, Uncategorized og merket med , , , , , , , , , , . Bokmerk permalenken.

2 svar til Jeg leter etter en av mine oldemødres slekt (20.april 2024)

  1. Lars Norbom's avatar Lars Norbom sier:

    Hei,
    Mitt navn er Lars Norbom. Jeg kom over denne artikkelen i forbindelse med at jeg forsøkte å finne slektsgården som er opphavet til min oldefars etternavn. Han het Mathias Lauritzen Rastad og skal ha vært sønnen til Laurits Mathiassen som kjøpte Rastad gård i 1882 og tok Rastad som etternavn. Jeg har vært på stedet og funnet ut at gården sannsynligvis lå i det som i dag heter Fresteveien. Jeg sammenlignet husene med et gammelt bilde jeg fant på nettet og fant et hus som lignet et godt stykke innover på Fresteveien. Jeg fant ellers ingen link mellom din oldemors foreldre, selv om de bodde på samme sted med samme gårdsnavn. Samtidig kan jeg ikke finne noen av mine slektninger på denne adressen i folketellingene fra den tiden. I den forbindelse lurer jeg på om du har noen utfyllende opplysninger om dette?

    • Takk for kommentaren. Jeg beklager at jeg ikke har sett denne før nå. Jeg skriver under https://vestfoldingen.com og gjennom årene har jeg skrevet en del om oldemor, Amalie Rastad som ble født på Rastad og oldefar som tok navnet Rastad da han giftet seg med henne. Hun arvet gården og antageligvis solgte de, kjøpt huset på Kaldnes der de fostret opp ni unger. Fire egenfødte, fire fosterbarn og morfar. Senere var mormor i tjeneste på den gården som mor og far kjøpte. Den som heter Freste Gård og ligger ved broa over Storelva. Når du går inn på Vestfoldingen, ser du et søkefelt der du kan søke med stikkord blant det som jeg skrevet i åras løp. Oldefar ble født utenfor ekteskap i Sjue. Oldemor ble født på Rastad i Fresteveien. Takk for at du gikk inn på https://vestfoldingen.com

Legg inn en kommentar