Gjenvunnet aluminium = ca 95 % energibesparelse.

Hvor gjør vi av disse?
Det er så mangt å undres over i vår samtid, blant annet gjenvinning og hva som bør gjenvinnes, og vi i vår familie følger kommunens anvisninger. Matavfall i en dunk, papiravfall i en annen og resten i blandingsavfallet. I tillegg har vi pantordninger for glassflasker, plastflasker og aluminiumsbokser for drikk. Dette gjelder her jeg bor i Sandefjord kommune.
Gjenvinning er viktig, leser og hører vi til stadighet, fordi vi ofte bruker råstoff som det er begrenset mengde av på kloden vår. Gjenvinning er viktig, leser og hører vi til stadighet, fordi vi bruker energi for å omdanne råstoff til bruksmaterialer, og energi er noe vi har altfor lite av.
En tid har jeg jobbet i en dagligvareforretning og lagt merke til hvor mye som er emballert i aluminium, spesielt hermetisk mat for mennesker og dyr.
Da jeg søkte på ordene gjenvinning og hermetikkbokser på internett fant jeg følgende: Gjenvunnet aluminium = ca 95 % energibesparelse.
Og vi som i alle år har kastet hermetikkboksene av aluminium i blandingsavfallet og trodd dette var riktig. Ingen har sagt noe annet til oss. Dette betyr vel at aluminium som brukes til drikk bør sorteres ut og pantes, mens hermetikkboksene for mat av aluminium er mindre verdt og derfor kan kastes i blandingsavfallet. Eller tar jeg feil?
Hvis det er viktig at hermetikkboksene bør gjenvinnes, så bør det vel settes et fokus på dette – eller? Nittifem prosent energibesparelse er ikke lite. Mye mer enn gjenvinning av papir som gir kun femti prosent energibesparelse.
Derfor, hvis det jeg har lest på internett er riktig, bør det bli pant også på hermetikkbokser.
PS! Det siste året har vi sortert ut hermetikkboksene og lagt dem i glasscontainerne som flere butikker har gitt plass til.
Min kilde er: http://www.stenametall.com/Norwegian/InnovativGjenvinning/InnovativOgL%C3%B8nnsomGjenvinning/LoennsomGjenvinning.htm
Tilbaketråkk: Fryser og elgkjøtt (søndag 19.oktober 2025) | vestfoldingen