Om regn i Spania, om Israels mål i Gaza og Vestbredden, om det fraværende ordet takk og ordet algoritmer (torsdag 14.november 2024)

torsdag 14. november 2024

Dagens planer:

  • Frisør
  • Inger Johanne til pensjonisttreff

Klokka er halv ni,

  • temperaturen er to grader. Bare to grader, og nå nærmer det seg vinteren. En slitsom årstid for meg og mange andre. Normalt gjør vi som fuglen og trekker sørover, men ikke i år og heller ikke etter nyttår. Sånn blir det nok denne vinteren. Men til høsten???

I Spania regner det.

  • Regner veldig mye. Med store skader og mange døde. Og verre blir det i årene fremover, spår klimaforskerne. Noen mener at dette kommer av måten vi bruker kloden vår på, mens andre mener at alt har naturlige årsaker, og meningene er forskjellige.

Og meninger er det også om Gaza.

  • Noen mener at Israel har kun ett mål ved det de holder på med i Gaza og på Vestbredden, og det er å fjerne palestinerne og la israelske bosetter overta alle disse områdene.

Og det er også måten vi svarer på.

  • Noen sier «ja takk» eller «nei takk», mens andre sier bare «ja» eller «nei». Den første gangen jeg hørte dette kommentert, var fra en voksen servitør som sa at mye av formelle høfligheter har blitt borte. «Før var det naturlig å si ja takk eller nei takk, men dagens førti- og femtiåringer har lagt ordet TAKK, bak seg», fortalte servitøren.

En algoritme

  • er en serie med instruksjoner eller trinn som er designet for å utføre en spesifikk oppgave eller løse et problem. Algoritmer kan være veldig enkle, som en oppskrift på å lage en kake, eller de kan være svært komplekse, som de som brukes i avanserte dataprogrammer og maskinlæring. Her er noen eksempler på hvordan algoritmer brukes i hverdagen:

1. **Sorteringsalgoritmer**: Brukt til å ordne data i en bestemt rekkefølge, for eksempel å sortere en liste med navn alfabetisk.

2. **Søkalgoritmer**: Brukt til å finne spesifikk informasjon i en større mengde data, som å finne et bestemt ord i en bok.

3. **Navigasjonsalgoritmer**: Brukt i GPS-enheter for å finne den beste ruten fra ett sted til et annet.

4. **Krypteringsalgoritmer**: Brukt for å sikre data ved å konvertere informasjon til en kode som kun kan avkodes av autoriserte brukere.

Algoritmer er grunnlaget for mange teknologier vi bruker daglig, fra søkemotorer til sosiale medier. De hjelper oss med å løse problemer effektivt og automatisere mange oppgaver. Har du en spesifikk type algoritme du vil vite mer om, eller en annen teknologirelatert spørsmål? 😊


Minner:

Det er artig å lese hva vi tenkte for ni år siden om det å bo.


Og været i dag:

Inger Johanne er i full gang til pensjonisttreff:

Hvalfangst på Atlantic hotell:

Dette ligner på den skuta som ble til fiskeforedlingsbåten Astra

Inger Johanne venter på at døra skal åpnes til pensjonisttreffet på Pauline:

Og jeg går videre.

Her skal det også bygges:

Det er kveld, og vi er i gang igjen med fortsettelsen av Yellowstone.

Unknown's avatar

Om Terje Rønning

Jeg er mann, født 1947 på Nøtterøy, gift, to barn. Barneskoler: Skjerve skole på Nøtterøy, Sem skole og Linnestad skole i Ramnes. Realskole: Kjelle skole i Sem kommune. Andre skoler: Kontorlærlingeskolen i Tønsberg, Radioskole ved Tønsberg Navigasjonsskole. Stiftelsen Markedsføringsskolen i Oslo: Grunnkurs, fagkurs og studiekurs. Radiooffiser i Thor Dahl AS, salgskonsulent i Optura AS, distriktsjef i Union Mykpapir, markedssjef i Kristian Brekke AS Engros, daglig leder i Decorita Miljø og Renhold, salgssjef i Salgskontoret Horten AS, pensjonist fra 2011.
Dette innlegget ble publisert i Uncategorized. Bokmerk permalenken.

Legg inn en kommentar