Dagens gå-tur, eggdeler, verneplikt, massedrap, humler, minner og dagens bilder (tirsdag 2.april 2024)

tirsdag 2. april 2024


I går trodde jeg våren hadde startet, men den gang ei. I dag var temperaturen på nytt kommet ned i bare fem varmegrader og mer av dette været er visst varslet. Eller endog kaldere.

Jeg måtte allikevel ut en tur. Først til Kitch’n for å kjøpe en skikkelig eggdeler. Den jeg kjøpte på OBS var elendige greier. Egget bare skvatt unna når jeg presset på. Fordypningen der egget skal ligge, var altfor grunn. Jeg forstår ikke hvorfor butikkene ikke sjekker produktene som de selger. I alle fall havner den tilbake til butikken.

På veien ned traff jeg på en venn som jeg ikke har sett på lange tider, så det ble en prat om oss selv, sånne personlige ting og også om saker og ting som har skjedd rundt oss.

Etter Kitch’n på Hvaltorvet gikk turen opp til apoteket, en sånn butikk som folk i vår alder bruker ofte. Da jeg var yngre, var besøk på disse medisinutsalgene en sjeldenhet.

Vel hjemme ble det en liten lunsj før jeg kastet meg over en time med spansken. Dette har jeg nå lagt inn som en «dagens standard», for så snart Inger Johanne er klar, går turen sydover. Igjen. Mener vi begge.


For mange år siden

fant noen «smarte» mennesker ut at verneplikten for alle gutter skulle opphøre, noe som begeistret mange unge. Jeg er en av dem som avtjente verneplikten i marinen, femten måneder uten at jeg selv hadde noe å si. Vi lærte hva disiplin var. Noen «snek seg unna» som vi sa den gangen, men vi som ble igjen og tapte minimum ett års inntekt eller utdannelse, lærte at det er noen som heter pliktjobbing for eget land. Og jeg er ikke lei meg for denne tiden og håper at mange andre får denne opplevelsen fremover, for nå trenger Europa de unges innsats. Og målet til Forsvaret er å få tak i de beste ungdommene. Dette høres bra ut, synes jeg.

verneplikt – Store norske leksikon (snl.no)


Det er sånt som skjer

under en krig, sier Israels Netanyahu, men er dette en krig? Israel har okkupert et annet land, og i dette landet utviklet Hamas seg. På grunn av Israels herpesering med palestinere fikk denne organisasjonen tilslutning og ble til en terror-organisasjon som drepte og kidnappet sivile israelere. Og derfor mener Netanyahus Israel at de har rett til å drepe titusenvis av palestinere, barn, kvinner og menn, gamle og unge, for å få tak i noen hundre Hamas-krigere.


I dagens Dagsnytt

ble en dame intervjuet, en dame som jobbet med humler som blir brukt til å pollinere tomatblomster. Hun nevnte at hun har blitt stukket flere ganger, men jeg har hørt at humler bare brenner, så dette måtte jeg spørre Bings kunstige intelligens om. Her er svaret jeg fikk:

Humler er fredelige insekter, som bare ytterst sjelden stikker hvis de for eksempel kommer i klem. Det sies at humlene brenner i stedet for å stikke, men det skyldes kanskje at stikkene fra giftbrodden gir en brennende smerte. Det er bare dronninger og arbeidere som har giftbrodd 12. Hannene (dronene, som de heter) har ikke brodd. Humler stikker altså, og det gir en brennende smerte. Humlene er fredelige dyr, og de stikker derfor bare hvis de er direkte truet, hvis man ødelegger deres bol eller ved et uhell klemmer dem. Humlestikk er derfor langt sjeldnere enn vepse- og bistikk 1.

For de med allergi skal man likevel være obs på at det kan oppstå reaksjoner. For alle er det uansett vondt når humla stikker og det oppstår en brennende følelse. Et kjerringråd er å smøre på eddik som skal virke lindrende. Det er også viktig å huske på at humlen har en brodd, så om den sitter igjen der man er stukket er det lurt å få den ut 1.

I Norge finnes det 35 ulike arter av humler, inkludert hagehumle, steinhumle, jordhumle og åkerhumle. I tillegg finnes syv såkalte snyltehumler eller gjøkhumler, underslekten Psithyrus, som legger egg i ekte humlers bol. Humler finnes over hele landet 3.


Minner:

Historien om Skogmannen (kapitel 3) | vestfoldingen


Dagens bilder:

Dette ser bra ut.
Gamle Movei
Jernbaneovergangen
Vårstussen er i gang
Sånn ser den ut før nye kvister danner seg
Lite mennesker på torvet. Kanskje på grunn av været
Ny eggdeler

Unknown's avatar

Om Terje Rønning

Jeg er mann, født 1947 på Nøtterøy, gift, to barn. Barneskoler: Skjerve skole på Nøtterøy, Sem skole og Linnestad skole i Ramnes. Realskole: Kjelle skole i Sem kommune. Andre skoler: Kontorlærlingeskolen i Tønsberg, Radioskole ved Tønsberg Navigasjonsskole. Stiftelsen Markedsføringsskolen i Oslo: Grunnkurs, fagkurs og studiekurs. Radiooffiser i Thor Dahl AS, salgskonsulent i Optura AS, distriktsjef i Union Mykpapir, markedssjef i Kristian Brekke AS Engros, daglig leder i Decorita Miljø og Renhold, salgssjef i Salgskontoret Horten AS, pensjonist fra 2011.
Dette innlegget ble publisert i Uncategorized. Bokmerk permalenken.

Legg inn en kommentar