Sånn går no dagan (tirsdag 7. oktober 2025)

tirsdag 7. oktober 2025

  • Det regner nå på morgenen.
  • Gjester kommer klokka ett.

«Sånn går no dagan».

Klokka er snart seks, gjestene våre har reist, oppvaskmaskinen er i gang med første runde, og jeg er ferdig med dagens spansk-leksjon, mens Inger Johanne er i gang med sin.

Det var veldig fint med besøk av våre venner som jeg har kjent i over femti år og Inger Johanne har kjent mye lenger. Vi har vært på ferie med dem og ungene flere ganger, og under ferie blir vi ordentlig kjent med hverandre inkludert styrker og svakheter.

I Sandefjords Blad leser vi at Lede har en stor jobb foran seg for å skaffe strøm til kundene sine etter uværet som nå er over for oss her i Sør-Norge. Hos oss her på Mo gikk det hele greit for seg, men jeg ser jo trær som har gitt seg over for vindkastene som var.


Så er det kapitalen som skal sloss i retten. Sveaas og Røkke. Prisen? To hundre millioner har vi hørt. Hva vet Copilot om dette?

Ja, det stemmer: Christen Sveaas og Kjell Inge Røkke er nå i retten i det som omtales som en av de største finansrettssakene i Norge. Kostnaden? Over 200 millioner kroner – bare i rettsprosessen.

Denne rettsstriden handler om refinansieringen av Solstad Offshore, et rederi som ble hardt rammet av oljeprisfallet etter 2014. I 2023 la Røkkes Aker Capital frem en plan som innebar å flytte de mest verdifulle skipene til et nytt selskap og tilføre ny egenkapital – en løsning Sveaas har kalt en «skitten transaksjon» og «en skamplett for Oslo Børs» Finansavisen NRK.no DN.

🔍 Hva står på spill?

  • Saksøkerne: Christen Sveaas’ investeringsselskap Kistefos og 46 tidligere medaksjonærer.
  • Saksøkte: Aker Capital, Solstad Offshore og Pareto Securities.
  • Krav: Erstatning på opptil 3,1 milliarder kroner.
  • Kostnad for rettssaken: Røkke har selv antydet at partene vil bruke over 200 millioner kroner på prosessen Finansavisen.

⚖️ Hva handler konflikten om?

  • Sveaas mener Aker sikret seg kontroll over verdifulle skip på bekostning av andre aksjonærer.
  • Han hevder det skjedde en grov forskjellsbehandling, og at Aker fikk en urimelig fordel.
  • Røkke avviser dette og mener Kistefos har drevet en svertekampanje, blant annet gjennom PR-byrået Geelmuyden Kiese DN.

🧠 Rettsdrama med høy temperatur

  • Rettssaken startet i Oslo tingrett 7. oktober 2025 og er satt til å vare i 15 uker.
  • Kjente næringslivsprofiler skal vitne, inkludert Røkke selv – som er kalt inn av begge parter.
  • Verken Sveaas eller Røkke var fysisk til stede på første rettsdag Finansavisen NRK.no.

Dette er ikke første gang de to milliardærene barkar sammen – de stod også på hver sin side i Orkla-striden på 2000-tallet. Nå er det Solstad Offshore som er arenaen, og maktkampen følges tett av både småaksjonærer og presse.


Minner:


Bilder:

Unknown's avatar

Om Terje Rønning

Jeg er mann, født 1947 på Nøtterøy, gift, to barn. Barneskoler: Skjerve skole på Nøtterøy, Sem skole og Linnestad skole i Ramnes. Realskole: Kjelle skole i Sem kommune. Andre skoler: Kontorlærlingeskolen i Tønsberg, Radioskole ved Tønsberg Navigasjonsskole. Stiftelsen Markedsføringsskolen i Oslo: Grunnkurs, fagkurs og studiekurs. Radiooffiser i Thor Dahl AS, salgskonsulent i Optura AS, distriktsjef i Union Mykpapir, markedssjef i Kristian Brekke AS Engros, daglig leder i Decorita Miljø og Renhold, salgssjef i Salgskontoret Horten AS, pensjonist fra 2011.
Dette innlegget ble publisert i dagen i dag og merket med , , , . Bokmerk permalenken.

Legg inn en kommentar