torsdag 21. august 2025
Jeg våknet i dag til ti grader utendørs og dermed er det over til langbukser. I hvert fall foreløpig, for etter det jeg ser på værkartet, så kommer det kanskje en varmfront inn over oss i neste uke, så tiden vil vise.
Nyhetene dreier seg igjen nå mest om innenlands saker. Det er valg både hos samefolket og blant oss norske. Hmmm! Men samefolket er jo også norske, så de stemmer nok ved kommune- og stortingsvalget også, selv om de ofte omtaler oss andre som «de norske» i motsetning til samefolket. Ikke enkelt, men de får da innflytelse over det som skjer i deres områder. Så da er det bare igjen å finne ut hva som er samefolkets områder, for det bor jo samer over hele landet, samer som står oppført i samemanntallet. Men at samefolket gjennom sametinget skal ha beslutningsmyndighet, det er jeg uenig i.
I morgennyhetene har NRK samlet fire ungdommer som får presentert for seg flere emner som de skal si ja eller nei til, og i tillegg skulle de begrunne disse ja’ene eller nei’ene. Et av disse emnene var ja eller nei til monarki. De som sa nei begrunnet dette med omtanke for menneskene som blir valgt til en forpliktelse selv om de selv kanskje kunne tenke seg å gjøre noe helt annet med livet sitt. Men så er det, det da, at de har fått denne forpliktelsen inn gradvis fra da de ble født, og kanskje ikke tenkt noe mer over dette før de sitter der med sine spesielle forpliktelser og familieproblemer, som det de har nå. Vår yngste tronfølger har valgt å lage en stor avstand til det hele ved å flytte så langt unna Norge som det er mulig å komme.
Frps Hans Andreas Limi sier i kveld at en barnefamilie må ha en årsinntekt på åttehundre tusen kroner for å gi ungene sine kvalitetsmat. Vi vet alle at Limi selv vet at han lyver. Jeg kjenner god en alenemor som lever godt for femhundre tusen kroner, og sånne familier kjenner sikkert Limi også godt til. Det er greit å spissformulere, men denne påstanden hans blir for drøy.
Minner:
Bilder:
Sånn ser det ut i dag. Ganske sommerlig, ikke sant?


