lørdag 6. januar 2024
Ny temperatur-rekord her på Mo. Vi har to målere. Den ene viser tjuetre grader, mens den andre viser tjueseks. De viser forskjellig, men da jeg stakk nesa på utsida av døra, kjente jeg det godt. Det var kaldt.
I Gaza er det også kaldt, kaldt mellom Israel og palestinerne. Nå leser jeg i Aftenposten at Gaza er bortimot ubeboelig, noe Netanyahu nok virkelig ønsker. Det er derfor de bomber stedet sønder og sammen slik at ingen lenger kan bo der.
Jeg har hørt av en Israel-tilhenger i Norge at alt egentlig er Israels områder, og at palestinere ikke har noe der å gjøre. Dette begrunner nordmannen med historie fra to tusen år før vår tidsregning. Hvis Israels regjering sitter med denne holdningen, blir vel en sameksistens helt umulig. Selv med en to-stats-løsning.
FN: – Krigen i Gaza må ta slutt (aftenposten.no)

Og vi synes det er kjølig når vi våkner til ti grader her i Moraira…. De neste dagene blir kaldere og kan jo bare håpe at det motsatte skjer i Norge!Men jeg husker godt at Tønsbergs Blad ble levert mellom 6 og 7 om morgenen, ogsa da vi hadde mer enn tyve kuldegrader, som heldigvis ikke skjedde for ofte. Navnet Jon Eddy er kjent selv for en hjerne som husker mindre og mindre etter et slag for 8 år siden. Bodde ikke han på eller i nærheten av Nattvall? Tror også han var (eller ble betraktet som) friskere-modigere-mer dumdristig enn de aller fleste av oss barn. Noe riktig i det??
Det stemmer det du skriver om Jon Eddy som er tremenningen min, nærmeste nabo og beste kameraten min før vi flyttet fra Natvallveien. Han bor nå i Spania. Vi hadde besøk av han og kona hans for nesten ti år siden. Han er svært redusert, men husket noe av sine eskapader fra kaptein Eegs Tønsberg Turn og hoppingen i Bjellandbakken og Holmenkollen der han kom på fjortende plass i et hopprenn. https://no.wikipedia.org/wiki/Bjellandbakken.